Zástupkyně projektu STENEO, Štěpánka Kolářová (VT1), se koncem září zúčastnila mezinárodní konference Cities After Transition (CAT) 2025 v Tiraně (Albánie). Konference patří mezi nejvýznamnější setkání odborníků zabývajících se výzkumem měst v post-socialistických státech a jejich společenskou, ekonomickou i environmentální proměnou.
V rámci sekce Rethinking Regeneration: Enhancing Quality of Life in Shrinking Cities vystoupila se společným příspěvkem „From Left Behind Regions to Left Behind Neighbourhoods: Multiscalar Discontent and Political Expression in a Shrinking City“, jehož spoluautory jsou Jakub Gabryš a Ondřej Slach.
Prezentace představila Index energetické zranitelnosti vyvinutý v rámci projektu STENEO a zasadila jej do širšího kontextu politické nespokojenosti v opomíjených lokalitách. Ukázala, jak lze index využít k prostorově detailnímu mapování socio-prostorových nerovností i pro efektivní cílení politiky dekarbonizace.
Účast na konferenci přispěla k odborné validaci a mezinárodní viditelnosti projektu STENEO.


