Projekt Společenská dimenze nových technologií v energetice v Ostravské metropolitní oblasti (STENEO), který realizuje Ostravská univerzita, získal prestižní ocenění na XX. sněmu Svazu měst a obcí v Plzni. V rámci iniciativy Veřejná debata o evropských fondech si odnesl cenu za „Originální a inovativní přístup“ mezi projekty financovanými z evropských dotací.
STENEO je jedinečný tím, že propojuje technický, environmentální a hluboce lidský pohled na dekarbonizaci energetiky. Zkoumá, jak klimatické cíle a technologické změny dopadají na každodenní život lidí – zejména těch nejvíce ohrožených.
„Cílem projektu je pomocí výzkumu a zapojení obyvatel Ostravska najít řešení, jak rizika dekarbonizace přetavit v příležitosti pro zvýšení kvality života,“ říká doc. Ondřej Slach, prorektor Ostravské univerzity a vedoucí výzkumného záměru projektu.
Když o změně rozhodují i ti, kterých se týká Projekt se zaměřuje na Ostravu a dalších 171 obcí Moravskoslezského kraje, kde žije téměř milion lidí. Tým mapuje nejen spotřebu energie a stav bydlení, ale i sociální a zdravotní aspekty života v měnících se regionech. Díky kombinaci dat a lidských příběhů vznikají návrhy řešení odrážející skutečné potřeby obyvatel.
STENEO jako model pro budoucnost „Přinese poznatky uplatnitelné v Česku i v Evropě v regionech s podobnými podmínkami, jako Ostravsko,“ doplňuje Slach. Projekt je financován z OP Jan Amos Komenský (OP JAK) a je součástí strategie SMARAGD pro transformaci Ostravska na chytrý a zelený region.
